Přeskočit na obsah
Načítám Koncerty

« Všechny Koncerty

Hudba starých českých mistrů

22. listopadu od 19:30

Místo konání:

Společenský dům Casino

Reitenbergerova 95/4
Mariánské Lázně, 353 01 Česká republika

Kategorie koncertu:

Program:

  • Josef MYSLIVEČEK: Koncert pro housle a orchestr C dur
  • Leopold Antonín KOŽELUH: Symfonie č. 3 g moll, op. 22
  • Jan Václav Hugo VOŘÍŠEK: Symfonie D dur, op. 24

K programu:

Rok české hudby se chýlí ke konci a neměli bychom zapomínat ani na starší mistry, kteří ve většině případů nalezli svá působiště v cizině. Josef Mysliveček proslul v Itálii především jako operní skladatel, na radu si k němu zašel i sám Mozart. Jeho houslový koncert ale není o nic horší. A ujme se ho proslulá japonská houslová legenda Shizuka Ishikawa. Symfonie Leopolda Koželuha a Jana Václava Huga Voříška získávají celosvětově na stále větší popularitě a na koncertních pódiích zaznívají čím dál častěji. A 22. listopadu zazní i v Mariánských Lázních. V 18.30 proběhne beseda šéfdirigenta ZSO Radka Baboráka s posluchači.

Účinkující:

Shizuka Ishikawa – housle

Shizuka Ishikawa získala v r. 1966 první cenu v celostátní soutěži v Japonsku, poté r. 1969 další 1. cenu v soutěži tokijského rozhlasu a 1. cenu v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga.

Již v Tokiu se stala žákyní prof. Marie Hlouňové, která tam působila pedagogicky. Za ní pak Ishikawa přesídlila do Prahy, kde od r. 1970 studovala jako stipendistka Čs. Rozhlasu na AMU. Později získala laureátské tituly na mezinárodních soutěžích Henryka Wieniawského v Poznani (1972), Královny Alžběty v Brusselu (1976) a Fritze Kreislera ve Vídni (1979). 

V devatenácti letech hrála poprvé sólově s Českou filharmonii, v jednadvaceti poprvé na Pražském jaru. S Českou filharmonii se zúčastnila turné po Japonsku. Jako sólistka Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra a Japan Philharmonic Orchestra absolvovala vystoupení v řadě evropských hudebních center a na festivalech ve Varšavě, Zagrebu, Budapešti a Helsinkách. Na konci 70. let začala s rozhlasovými a gramofonovými nahrávkami. Mnohé uskutečnila s Českou filharmonii a Brněnskou filharmonii, Dvořákovým komorním orchestrem, Pražským komorním orchestrem, Capellou Istropolitanou a Würtembergskou filharmonii.

V jejím repertoáru zaujala význačné místo česká hudba. V jejích programech je výrazně zastoupena i virtuózní houslová literatura.

Od roku 1997 je vedle sólové činnosti, také členkou Kubelíkova tria, s kterým pravidelně vystupuje na světových pódiích pro komorní hudbu.

Nahrála přes 50 titulů pro vydavatelství Supraphon, Gramofonové Závody, ICN Polyart Prague, LOTOS, Octavia Records – EXTON a ADEL.

Pro zajímavost: Překlad jména Shizuka Ishikawa je poetický. Český by byla nazývána “Klidná kamenná řeka”.

Radek Baborák – dirigent
FOTO: NGUYEN PHUONG THAO

Radek Baborák, šéfdirigent Západočeského symfonického orchestru, je jednou z nejvýraznějších osobností světové hudební scény. Za více než 35 let mezinárodních vystoupení jako sólový hornista a dirigent si získal výjimečné renomé u nejvýznamnějších orchestrů a festivalů. Díky svým rozsáhlým zkušenostem hráče na lesní roh přináší Baborák do své dirigentské kariéry jedinečný pohled a odborné znalosti. Jeho dirigentský styl je známý svou precizností, muzikálností a hlubokým porozuměním k prováděným skladbám. Dokáže interpretovat a zprostředkovat emoce a nuance hudby, čímž vytváří podmanivé a nezapomenutelné koncertní zážitky, které oceňují kritici i hudbymilovné publikum. Jeho repertoár sahá od děl mistrů baroka, klasicismu, romantismu a 20. století až po díla žijících skladatelů, jejichž skladby premiéroval.

Jako sólista vystupoval s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky a mnoha dalšími špičkovými orchestry pod vedením dirigentů, jako jsou James Lewine, Sir Simon Rattle, Sir John Eliot Gardiner, Sir Roger Norrington, Jiří Bělohlávek, Seiji Ozawa, Daniel Barenboim a Vladimir Ashkenazy.

V roce 2011 rozšířil svou hudební kariéru o dirigování. Jeho mentorem je maestro Seiji Ozawa, jemuž asistuje u Mito Chamber Orchestra, který pravidelně diriguje.
Založil a umělecky vede orchestr Česká Sinfonietta, který vystupuje na renomovaných festivalech v České republice, jako je Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl a další. Na těchto festivalech dosáhl mimořádných úspěchů, když doprovázel sólisty, jako jsou Marta Argerich, Jefim Bronfmann, Sergej Nakarjakov, Ricardo Galliano a Guy Braunstein.
Jako dirigent spolupracoval s Mozarteum Salzburg, Berlínským symfonickým orchestrem, Durynskou filharmonií, Tokijskou filharmonií, Novým japonským symfonickým orchestrem, Symfonickým orchestrem Sapporo, SOČR, FOK, Pražskou komorní filharmonií a dalšími.

Od roku 2016 je uměleckým vedoucím Pražských komorních sólistů. Intenzivně se věnuje komorní hudbě, zejména s Baborak Ensemble, který je pravidelně zván na Mozartwoche Salzburg, do Pierre Boulez Saal v Berlíně a na turné po Evropě a Japonsku. Pro svůj soubor vytváří jedinečné verze děl skladatelů, jako jsou J. S. Bach a Astor Piazzolla.

Mezi jeho hudební partnery na více než stovce hudebních festivalů, kterých se zúčastnil, patří legendy jako Daniel Barenboim, Marta Argerich, Heinrich Schif, Janine Jansen, Francoise Leleux, Emanuel Pahud, Ian Bostridge, Julian Rachlin a další.
Jako sólový hornista vystupoval s Českou filharmonií, Mnichovskou filharmonií a Berlínskou filharmonií. Je laureátem nejprestižnějších soutěží v Ženevě, Markneukirchenu a ARD Mnichov. Na svém kontě má desítky oceněných nahrávek pro EMI, Sony Classic, Suprafon, Octavia Records, Animal Music a Hänsler Classic.

Jako docent vyučoval na Fondazione Arturo Toscanini v Bologni, Escuela Reina Sophia v Madridu, Hamu Praha a TOHO University v Tokiu. V současné době je hostujícím profesorem na Barenboim-Said Academy v Berlíně a mentorem na MenArt Education Academy. Během pandemie inicioval sbírky pro nezávislé umělce a následně podporoval ukrajinské hudebníky. Tyto aktivity podpořily stovky kolegů.

Radek Baborák je hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Yamagata, stálým sólistou Braniborského státního orchestru a v roce 2024 bude debutovat jako dirigent se Slovenskou filharmonií Bratislava, Oxford Philharmonic Orchestra v Londýně a Národní filharmonií Lvově.