Přeskočit na obsah
Načítám Koncerty

« Všechny Koncerty

Má vlast

29. listopadu od 19:30

Místo konání:

Společenský dům Casino

Reitenbergerova 95/4
Mariánské Lázně, 353 01 Česká republika

Kategorie koncertu:

Program:

  • Bedřich SMETANA: Má vlast (autorova úprava pro čtyřruční klavír)

K programu:

Když nebyl k dispozici velký orchestr, uchylovali se skladatelé k úpravám svých děl pro klavír, ať už na dvě nebo na čtyři ruce. Smetanova vlastní verze jeho slavného cyklu symfonických básní Má vlast dozajista zazněla v mnoha dobových salónech a její obliba neustala ani nyní, v roce 2024, kdy si připomínáme dvě stě let od narození tohoto českého velikána. A zazní také na koncertě v Mariánských Lázních v podání klavíristů Kristiny Kasíkové a Jana Duška.

Koncert se koná v rámci Roku české hudby.

Účinkující:

Kristina Kasíková – klavír

Kristina Kasíková absolvovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě ve třídě Mgr. Moniky Tugendliebové a Akademii múzických umění v Praze, kde studovala pod vedením prof. Ivana Klánského. Za studií se stala se stipendistkou nadace Český hudební fond. Je laureátkou mezinárodní klavírní soutěže Beethovenův Hradec. Opakovaně vystoupila jako sólistka s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Kromě České republiky vystupovala také ve Francii, Španělsku, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Lotyšsku a USA. Často hraje v duu se svým manželem, Martinem Kasíkem, s nímž natočila CD se Slovanskými tanci Antonína Dvořáka. Od roku 2005 působí jako pedagog na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

Jan Dušek – klavír

Jan Dušek (nar. 11. dubna 1985) vystudoval konzervatoř v Teplicích (klavír, skladba). V letech 2004–2009 studoval skladbu na Akademii múzických umění (Hanuš Bartoň), v roce 2012 zde dokončil doktorandské studium téhož oboru. Od roku 2012 působí jako odborný asistent na katedře skladby Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Jako klavírista se zúčastnil několika mistrovských kurzů a workshopů (Cyprien Katsaris, Irina Ossipova, Angela Hewitt, Lilit Grygorian, Maria João Pires), své znalosti si rozšířil v letech 2013-14 soukromým studiem hry na klavír ve Vídni u Roberta Lehrbaumera, v roce 2015 v Paříži u Xiao-Mei Zhu a od roku 2016 v Londýně u Gordona Fergus-Thompsona. Získal ceny a čestná uznání v soutěžích (Concertino Praga, Mezinárodní klavírní soutěž B. Smetany, Mezinárodní soutěž Zdeňka Fibicha v interpretaci melodramu). Pravidelně pořizuje nahrávky české hudby pro Český rozhlas, pro který nahrán např. kompletní klavírní dílo Rudolfa Karla. V roce 2015 vydal se sopranistkou Irenou Troupovou CD s kompletní písňovou tvorbou Viktora Ullmanna. Účinkuje pravidelně na mezinárodních festivalech (Pražské Jaro, Věčná naděje, Junge Kunstler Beyreuth apod.).

V roce 2006 mu byla udělena 1. cena na skladatelské soutěži Generace za skladbu „…již za sedm dnů sešlu na zemi déšť…“ a v roce 2007 na téže soutěži opět 1. cena za skladbu „Gradace pro varhany“. V soutěži NUBERG 2008 získal za skladbu „Chalomot jehudi’im“ Cenu veřejnosti, o rok později obdržel za tutéž skladbu Cenu Gideona Kleina. V roce 2010 byl jeho melodram „Pražský chodec” oceněn 2. cenou v Soutěži pro mladé umělce vyhlašované Městskou částí Praha 1, v téže soutěži pak za klavírní cyklus „Pražské zvony“ získal 3. cenu v roce 2012. Za hudbu k němému filmu „Dítě ghetta“ získal v soutěži NuBERG 2011 Cenu veřejnosti, za hudbu k celovečernímu němému filmu Ost und West pak v následujícím ročníku téže soutěže Cenu mladých. Jeho skladby jsou interpretovány předními sólisty a dirigenty (např. klarinetista Irvin Venyš, flétnistka Monika Štreitová, dirigent Petr Louženský) i komorní soubory a orchestry (např. Nederlands Blazers Ensemble, Holandsko; Epoque kvartet; Orchestr BERG; Pražská komorní filharmonie; Pražský filharmonický sbor ad.). V roce 2021 spoluzaložil spolek Lieder Company, který si klade za cíl zviditelnění formátu písňového recitálu a propagaci písňové literatury. Od června 2024 je ředitelem Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně.